Mimo ciepłego listopada, jeżeli jeszcze nie dokonaliśmy zmiany opon letnich na opony zimowe powinniśmy to jak najszybciej zrobić. Od rodzaju założonych osób uzależniony jest nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego.
Zmiana opon na zimowe
Powszechnie przyjmuje się, że zmiana opon letnich na zimowe powinna nastąpić, gdy temperatura powietrza spada do 7 stopni Celsjusza. Zmiana opony nie jest konieczna jedynie z powodu zbyt płytkiego letniego bieżnika (zimowy bieżnik powinien posiadać przynajmniej 4 mm, a nie 1,6 mm jak ma to miejsce w przypadku letnich odpowiedników), ale również ze względu na zastosowane do stworzenia ogumienia mieszanki. Letnie opony poddane zbyt niskim temperaturom twardnieją oraz tracą swoją elastyczność, co znacząco osłabia ich przyczepność oraz przyczynia się do stworzenia bezpośredniego zagrożenia w ruchu.
Wybór odpowiedniej opony
Jeżeli nasza opona wymaga zmiany powinniśmy wybrać nową oponę od renomowanego producenta. Decydując się na oponę dobrej jakości możemy być pewni jej solidności oraz tego, że zagwarantuje ona nam niski poziom zużycia paliwa. Z tego względu poleca się m.in. opony Frigo HP2. Oczywiście to, jaką dokładnie oponę powinniśmy wybrać będzie uzależnione od rozmiaru, który jest konieczny do naszego pojazdu oraz od zalecanych dla pojazdu indeksów tj. prędkość oraz nośność. To, jakimi wartościami powinny charakteryzować się opony w przypadku posiadanego przez nas modelu auta odnajdziemy w instrukcji, znajdziemy w internecie lub uzyskamy takie informacje od sprzedawcy.