Energia

Panele fotowoltaiczne – popularne rodzaje

Fotowoltaika to system, który z roku na rok jest coraz chętniej wybierany przez Polaków. To specjalna instalacja, która pozwala korzystać z darmowej energii słonecznej. Jest ona zamieniana na prąd, który wykorzystamy w swoim domu lub w firmie. Panele fotowoltaiczne występują w kilku wersjach, przy czym wybór powinien zależeć głównie od naszych oczekiwań. Warto mieć na uwadze doskonałą jakość paneli słonecznych i niezawodne działanie, co z kolei przekłada się na znacznie zmniejszenie rachunków za prąd. Jakie rodzaje paneli fotowoltaicznych są cenione na rynku? O czym trzeba wiedzieć?

Rodzaje paneli fotowoltaicznych

Jakie panele fotowoltaiczne są oferowane przez producentów? Do wyboru mamy między innymi:

  • Panele monokrystaliczne – odznaczają się wysokim poziomem sprawności i są wykonane z kryształu krzemu. Można liczyć na sprawność na poziomie 15-20%. Charakterystyczną cechą tych popularnych paneli jest cecha główna ogniwa. Są one wykonywane w kształcie podobnym do okrojonego koła i zazwyczaj mają ciemny kolor.
  • Panele amorficzne – są one zbudowane z krzemu amorficznego. Odznaczają się dosyć niską sprawnością i słabym poziomem wykrystalizowania. Zazwyczaj nadają się do wspomagania elementów instalacji elektrycznej lub urządzeń. Faktem jest, że nie zasilą budynku pobierające sporą ilość energii. To raczej rzadki wybór wśród ofdbiorców. 
  • Panele polikrystaliczne – to popularna propozycja, która odznacza się niższym spadkiem mocy wraz ze wzrostem temperatury. Ogniwa są w tym wypadku wytwarzane z wielu kryształów krzemu i mają kształt kwadratu. Panele polikrystaliczne zapewniają sprawność na poziomie 14-17% i przyciągają uwagę niebieską barwą. 
panele słoneczne

Niełatwy wybór

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać? Podczas poszukiwań musimy kierować się własnymi możliwościami i oczekiwaniami. Poszczególne modele różnią się między sobą sprawnością, ceną i budową. 

Co jeszcze jest istotne w trakcie wyboru paneli fotowoltaicznych? Musimy mieć na uwadze renomę producenta, odporność paneli na zmienne warunki pogodowe, długość gwarancji, moc, napięcia, współczynnik wypełnienia, zastosowane technologie, czy też prądy. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalisty. 

Możesz również polubić…