Blacharstwo

Na co narażony jest lakier?

Lakier samochodu pełni znacznie poważniejsze zadanie niż tylko upiększanie karoserii. Oczywiście ma wpływ na to, jak auto wygląda i się prezentuje, jednak jest to zaledwie miły dodatek do tego, co właściciel samochodu zyskuje dzięki posiadaniu powłoki lakierniczej w nienagannym stanie.

Po co nam lakier?

Lakier kładziony jest na karoserie właściwie w jednym celu: ochrony jej przed korozją i degradacją. Spełnia swoje zadanie doskonale, co łatwo jest zauważyć chociażby po starszych samochodach, które wciąż poruszają się po drogach. Oprócz tego, że prezentują się całkiem nieźle mechanicznie, to w dodatku posiadają w doskonałej kondycji lakier. Jest to całkiem poważne osiągnięcie, ponieważ lakier choć wydaje się bardzo trwały i odporny na różnego rodzaju uszkodzenia, to w rzeczywistości jest niezwykle kruchy i delikatny, a doprowadzenie go do stanu wręcz agonalnego bywa niekiedy dziecinnie proste.

 

Zagrożenia dla lakieru

 

Aby zachować lakier w dobrym stanie konieczne jest włożenie w to sporo wysiłku. Z biegiem lat lakiernik będzie stałym punktem na mapie każdego właściciela samochodu. Spowodowane jest to licznymi zagrożeniami, które stale próbować będą doprowadzić lakier do ruiny.

Światło słoneczne, ogromne różnice temperatur, sól drogowa, śnieg, smoła drogowa, czy w końcu uderzające o blachę kamienie. Długo można by wymieniać.

Poważniejsze uszkodzenia oczywiście będzie musiał naprawić blacharz samochodowy (https://nordauto.hyundai.pl/Serwis_Warszawa/Serwis_Blacharsko_Lakierniczy_Warszawa/), jednak wiele z powstałych z biegiem lat defektów można poprawić samodzielnie. Warto jest w tym celu regularnie woskować samochód i odpowiednio go zabezpieczać np. przed zimą. Prędzej czy później tak czy inaczej trzeba się będzie wybrać do lakiernika, ale takie proste działania prewencyjne ze strony właściciela auta mogą ten termin znacznie oddalić, a co za tym idzie pozwolić oszczędzić całkiem spore sumy pieniędzy.

Możesz również polubić…