July 7, 2020

Blog dla pasjonatów motoryzacji

Choć klimatyzacja samochodowa jest już powszechnym i standardowo stosowanym dodatkiem w autach, to jednak w dalszym ciągu bardzo wielu kierowców nie potrafi się z nią poprawnie obchodzić. Generują tym samym nie tylko awarie układu klimatyzacji, co także kosztowne akcje serwisowe, a nawet ponad normę zwiększone zużycie paliwa. Jakie są zatem najważniejsze zasady korzystania z klimatyzacji samochodowej?

Przed uruchomieniem samochodu

Każdy kierowca zna ten scenariusz, gdy cały dzień auto stało na parkingu w nasłonecznionym miejscu i po otworzeniu drzwi można się było poczuć, jakby się otworzyło drzwiczki do piekarnika. Powszechnym więc działaniem większości kierowców jest włączenie w takiej sytuacji silnika i ustawienie klimatyzacji oraz nawiewów na maksymalne działanie. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ tak obciążona klimatyzacja bardzo często ulega awarii. Musi bowiem ona nie tylko zrównać najpierw wartość temperatury z temperaturą otoczenia, lecz następnie jeszcze ją wobec niej obniżyć. W takim wypadku o wiele lepszym pomysłem jest najpierw wywietrzenie samochodu. W tym celu wystarczy np. otworzyć całkowicie szyby w oknach, aby nagrzane powietrze mogło się z wnętrza auta wydostać. Takim działaniem połowy problemu wysokiej temperatury można pozbyć się całkowicie za darmo.

W trakcie jazdy samochodem

Oczywiście wietrzenie samochodu przed jego uruchomieniem to nie jedyna sprawa, o której trzeba pamiętać podczas codziennego używania klimatyzacji samochodowej. Kolejną z nich jest pamiętanie o tym, że nie powinno się w czasie jazdy autem obniżać temperatury o więcej niż 10 stopni Celsjusza względem temperatury powietrza na zewnątrz. Tak drastyczne obniżanie temperatury powoduje bowiem, po pierwsze o wiele większe zużywanie się układu klimatyzacji, a po drugie o wiele większe spalanie paliwa. Nie można także zapominać, że tak drastyczne obniżanie temperatury może być zagrożeniem dla zdrowia, a często także dla życia, jeśli osoba z problemami z krążeniem wyjdzie z mocno schłodzonego samochodu na duży upał.

Więcej dowiesz się ze strony nordauto-olsztyn.volvocars-partner.pl

Motoryzacja