January 20, 2020

Blog dla pasjonatów motoryzacji
nadzór stanu opon

Nadzorowanie stanu technicznego opon we własnym zakresie tak, aby jak najszybciej wyłapać wszelkie nieprawidłowości oraz ich zmiana w okresie wiosennym i jesiennym są podstawowymi działaniami, które powinien wykonywać każdy kierowca.

Pomoc profesjonalisty

Pamiętajmy, że nie każde uszkodzenie musi automatycznie wymagać wymiany opon. W części przypadków możliwa jest naprawa ogumienia, a nawet dalsze użytkowanie bez reparacji. Jednak, aby móc sprawdzić faktyczny stan opon powinniśmy pokazać je specjalistom pracującym u dealera samochodowego. W przypadku problemów uzyskamy szybką naprawę lub wymianę ogumienia.

Na jakie problemy zwrócić uwagę?

Podstawą jest bieżnik, który informuje nas o poziomie zużycia opony. Jego wysokość nie może być niższa aniżeli 1,6 mm. Ponadto nierównomierne zużycie bieżnika, przykładowo po bokach lub jedynie na środku sugeruje, że pojawiały się problemy mechaniczne.

Przyczyną może być źle funkcjonująca skrzynia biegów, problemy z zawieszeniem, czy też nieodpowiednie wyważenie. Powinniśmy również zwrócić uwagę na różnicę w głębokości głównych rowków/ kanalików pomiędzy dwoma oponami znajdującymi się na tej samo osi. Nie powinna przekraczać 5 mm.

Inną kategorią problemów z ogumieniem są przetarcia, szczeliny, przecięcia, czy też pęknięcia. W takim przypadku wymiana opon nie zawsze jest konieczne (jeżeli nie doszło do uszkodzenia wewnętrznych elementów ogumienia), aczkolwiek zawsze powinny być sprawdzone przez specjalistów, którzy określą co dalej.

Pamiętaj o wymianie

Nie zapominajmy o wymianie opon w Nord Auto Volvo Olsztyn przed zimą. Oczekiwanie na pierwszy śnieg nie jest dobrym pomysłem, co pokazują statystyki. Znakomita część wypadków między październikiem a kwietniem ma miejsce w przypadku suchej nawierzchni. Jeżeli więc temperatura spadnie poniżej 7 stopni w dzień nie zwlekajmy i jedźmy na wymianę opon.

Motoryzacja