May 12, 2021

Blog dla pasjonatów motoryzacji
Montaż stacji ładowania samochodów eletrycznych

Samochody elektryczne przestają być tylko fanaberią. Aktualnie można zaobserwować stale rosnące zainteresowanie takimi pojazdami. Wynika to z coraz mniejszych cen samochodów na prąd, a jednocześnie ich większej opłacalności. Podejmując taki wybór należy mieć na wadzę, że podobnie jak wszelkie urządzenia zasilane na prąd, potrzebują ładowania.

Samochód tego typu na jednym ładowaniu samochód może pokonać odległość od 100 do 300 km. Mapa Polski jest mimo wszystko nadal nie co skąpa co do ich ilości. Mieszkańcy domów jednorodzinnych są w tej sytuacji szczęściarzami, mogą mieć swoją własną ładowarkę w domu.

Jak przebiega montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych?

Ładowarki mogą być przeznaczone do użytku komercyjnego i zarówno domowego. Instalacja obejmuje 3 kroki. Pierwszym jest odprowadzenie przewodu rozdzielnicy elektrycznej do miejsca, gdzie docelowo ma być umiejscowiona ładowarka. Na tym etapie dodaje się do rozdzielnicy wyłącznik nadprądowy dedykowany do ładowarki lub wykorzystuje już istniejącą instalacje, na przykład nie zajęte gniazdo siłowe w garaży, które można zmodyfikować na potrzeby instalacji.

Montaż stacji ładowania samochodów eletrycznych

Oczywiście w drugim przypadku konieczna jest weryfikacja bezpieczeństwa takich działań. Następnie dochodzi do montażu ładowarki i podłączenia jej do prądu za pomocą wpięcia kabla zasilającego. 

Montaż stacji ładowania samochodów elektrycznych zajmuje około 1, czy 2 dni robocze. Firmy zajmujące się przydomową instalacją oferują pełne przeszkolenie w zakresie bezpiecznego korzystania z ładowarki. 

Motoryzacja