April 17, 2021

Blog dla pasjonatów motoryzacji

Dokręcenie i odkręcenie śrub albo nakrętek nie należy do najprostszych zadań zwłaszcza, jak prace te należy wykonać z określoną siłą. Osoby, które nie mogą poradzić sobie z tym zadaniem, powinny jak najszybciej postawić na niezawodne klucze dynamometryczne.

Jaki klucz wybrać do roweru?

Dokręcanie śrub w rowerze jest bardzo prostym zadaniem, dlatego też nie trzeba sięgać po profesjonalne klucze dynamometryczne. Śruby w jednośladach dokręcane są z niewielką siłą. Pamiętać należy jednak o tym, że niektóre śluby mogą być dość delikatne, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność. Jeżeli postawi się na zbyt duży moment, to niestety można uszkodzić śruby. Dla rowerzystów zdecydowanie najlepszym wyborem będą klucze łamane, które umożliwiają bezproblemową pracę w zakresie od 0 do 20 Nm.

Jaki klucz do motocykla?

Nieco trudniejsze zadanie mają oczywiście miłośnicy motocykli. Jeżeli chodzi o koła, to najlepszym wyborem będą oryginalne klucze dynamometryczne z zakresem od 40 do 200 Nm. Do dokręcania śrub w silniku wystarczą klucze z momentem w granicach 30 Nm. Do drobniejszych elementów najbezpieczniej jest używać narzędzi o momencie około 20 Nm. W pierwszej kolejności warto postawić na dynamometryczne klucze od renomowanych producentów, które wykonane są z najlepszych jakościowo materiałów i które zapewniają dużą dokładność pomiaru. Klucze wychylne można kupić już od 40 zł. Jeżeli chodzi o klucze do zdecydowanie dokładniejszej pracy, to trzeba liczyć się z wydatkiem nawet do 300 zł. Najdroższe są oczywiście narzędzia warsztatowe, które sięgają do 1500 zł.

Motoryzacja