December 7, 2021

Blog dla pasjonatów motoryzacji
felgi

Wielu kierowców rezygnuje z zamontowania felg stalowych, a decyduje się na założenie obręczy aluminiowych. Nie tylko ze względu na świetny wygląd, ale i poprawienie funkcjonowania samochodu. Czy korzystnie jest wybranie felg aluminiowych? Jak dopasować obręcz koła? O tym poniżej.

Czy felgi aluminiowe są lekkie i mniej odporne na uszkodzenia?

felgi

Felgi aluminiowe są wykonane ze stopu różnych metali: miedzi, tytanu i tylko 30% aluminium. To jednak nie oznacza, że mają niższą wagę od stalowych. Dlatego, że w czasie produkcji obręczy aluminiowych o mniejszych rozmiarach wykorzystuje się więcej materiału, dlatego mogą być cięższe od – stalowych.

Panuje również pogląd, że felgi aluminiowe nie są odporne na uszkodzenia. Produkty wykonane z aluminium wyróżniają się większą elastycznością. To sprawia, że są trwalsze, a na ich powierzchni nie pojawiają się  odkształcenia. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań lakierniczych są również bardziej odporne na działanie trudnych warunków zimowych.

Na co należy zwrócić uwagę w trakcie dopasowywania rozmiaru aluminiowych felg samochodowych ?

Podczas wybierania felg warto zwrócić uwagę na parametry obręczy:

  • Szerokość felgi – zgodnie z obowiązującymi przepisami obręcz koła nie może być zbyt szeroka, nie może wystawać poza obrys samochodu;
  • Rozmiar felgi – należy przestrzegać zaleceń wyznaczonych przez producenta. Jeśli jednak zdarzy się, że zamienimy alufelgi z rozmiaru 14 na 15 i odwrotnie z – 15 na 14, to nie będzie mieć, to wpływu na korzystanie z samochodu w trakcie jazdy. Jeżeli jednak zdecydujemy się na większy rozmiar felgi, pamiętajmy o tym, że profil opony musi być niższy.
Motoryzacja