December 8, 2019

Blog dla pasjonatów motoryzacji

Opony zmieniać trzeba. Wie to każdy kierowca i zgodnie z tym przykazaniem stosuje się do tego bez żadnego kłopotu. Czy jednak zmiana opon jest faktycznie konieczna? Czy nie wystarczy kupić dobrego ogumienia letniego, np. opony continental contipremiumcontact 2, aby być w pełni bezpiecznym w każdych warunkach pogodowych?

Co jest najważniejsze w oponie?

continental contipremiumcontact 2
continental contipremiumcontact 2

Każdy kierowca doskonale wie, że najważniejszą funkcją opony jest jej przyczepność. To dzięki odpowiedniej przyczepności samochód poprawnie rusza, hamuje i skręca. Opona, która nie posiada dostatecznie dużej przyczepności, będzie zwyczajnie bezużyteczna.
Niestety przyczepność ta nie zależy jednak tylko od opony. Równie mocno wpływa na nią nawierzchnia, po której się jedzie. Nawet najlepsze opony continental contipremiumcontact 2 w starciu np. z lodem lub zmarzniętym śniegiem okażą się całkowicie bezużyteczne, ponieważ nie będą dostosowane do takich właśnie warunków. Niestety nadal producenci opon nie potrafią wyprodukować ogumienia, które charakteryzowałoby się doskonałymi właściwościami w każdych warunkach i właśnie z tego powodu konieczna jest ich okresowa zmiana.

Czy to wszystkie powody?

Oprócz jednak przyczepności za zmianą ogumienia pomiędzy letnią a zimową wersją stoi jeszcze ekonomia. Można by zapytać, jaki jest sens kupowania dwóch par opon i co to za ekonomiczność. Aby odpowiedzieć na to pytanie, wystarczy sprawdzić, jak bardzo opony niszczeją w warunkach nieprzystosowanych do swoje pracy. Zdecydowanie lepiej jest kupić dwie opary opon co 4 lata niż jeden komplet raz na rok.

Motoryzacja