August 1, 2021

Blog dla pasjonatów motoryzacji
Co należy wiedzieć o domowej stacji ładowania samochodu?

Można zaobserwować, że domowa stacja ładowania samochodu z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród kierowców posiadających auta elektryczne. Nie wszyscy właściciele pojazdów wiedzą jednak, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Czy domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych jest potrzebna?

Czy domowa stacja ładowania samochodów elektrycznych jest potrzebna?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że każdy klient przy zakupie samochodu elektrycznego otrzyma ładowarkę, która będzie właściwie przystosowana do ładowania standardowym prądem 230V z tradycyjnego gniazdka. Godny uwagi jest jednak fakt, że to bardzo mało efektowna metoda, gdyż proces ładowania trwa kilkanaście razy dłużej w porównaniu do domowej stacji ładowania.

Należy mieć świadomość, że przeważnie produkty otrzymane przez kierowcę w salonie zawierają stosunkowo duży narzut. W rezultacie właściciel pojazdu otrzymuje bardzo drogi produkt, który nie zawsze usatysfakcjonuje nabywcę efektywnością.

Z kolei omawiana domowa stacja ładowania samochodów gwarantuje zdecydowanie większą wydajność, a także efektywność. Warto również wiedzieć, że dzięki zastosowaniu innowacyjnych urządzeń bardzo wysokiej jakości, akumulatory zdecydowanie szybciej zostaną naładowane.

Jak wybrać odpowiednią stację ładowania samochodu?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że podjęcie właściwej decyzji dotyczącej zakupu domowej stacji ładowania samochodu jest związane z ogromną odpowiedzialnością. Jest to bowiem inwestycja na lata. Konieczne jest uwzględnienie bardzo dużej liczby ważnych parametrów.

Jak wybrać odpowiednią stację ładowania samochodu?

Do zdecydowanie najbardziej istotnych specyfikacji trzeba zaliczyć: napięcie (podawane w V), ilość faz, typ gniazda, moc ładowania (podawane w W), maksymalny amperaż. Kierowcy, którzy chcą mieć całkowitą pewność, że będą korzystać z wysokogatunkowego modelu dostosowanego do swoich potrzeb powinni skontaktować się z pracownikiem danego sprzedawcy stacji ładujących. Pomoże on bowiem w oparciu o zapotrzebowanie klienta dobrać odpowiedni produkt.

Czy domowe stacje ładowania samochodów mogą być zamontowane w dowolnym miejscu?

Należy mieć świadomość, że specjalista, który odpowiada za montaż ładowarki samochodowej przed przystąpieniem do prac ma obowiązek przeprowadzenia bardzo dokładnej kontroli stacji elektrycznej. Dopiero wtedy może on ocenić czy zastosowanie określonej stacji będzie nie tylko możliwe, ale również wydajne i bezpieczne. Podczas inspekcji specjalista sprawdza m.in. czy przekrój żył kabla, a także zabezpieczenie w rozdzielnicy są właściwe.

Akcesoria samochodowe